środa, 22 sierpnia 2012

Ogród Botaniczny

 

Czarodziejski Ogród


Do Ogrodu Botanicznego najlepiej wybrać się w niedzielę, ponieważ tylko wtedy dostępne dla zwiedzających są szklarnie ogrodowe, wtedy też zdarzają się w szklarniach dodatkowe atrakcje w postaci np. wystawy kaktusów. Jeśli nie w niedzielę warto tu przyjść każdego innego dnia w sezonie (maj-wrzesień), kiedy wiele roślin kwitnie a pełen kolorów Ogród, wygląda jak zaczarowany.




Jak to zareklamować dzieciom? Z rzeczy atrakcyjnych dla najmłodszych: fontanna i zbiorniki z roślinami wodnymi, rabatowy labirynt, szklarnie gdzie są gigantyczne kaktusy, palmy  i wiele innych roślin egzotycznych, górki i pagórki do zdobywania, skalne ścieżki do odkrywania, korytarze z pnączy i wiele gatunków roślin, których gdzie indziej nie znajdziemy. Starsze dzieci mogą skorzystać ze ścieżek edukacyjnych, które w fajny sposób pozwalają się czegoś nauczyć (dostępne na stronie ogrodu) no a na koniec... placyk zabaw ze zjazdami na linie - murowany hit!


Trasa

 

Ogród Botaniczny znajdujący się w Alejach Jerozolimskich, szklarnie ogrodowe (tylko w niedzielę), przerwa na kawę w przyogrodowej kafejce Flora, po wyjściu z Ogrodu przejście do najbliższego wejścia do Łazienek, opcjonalna przerwa w lodziarni True Madame przy Pałacu na Wodzie i spacer przez Łazienki do placyku zabaw przy wejściu od ulicy Spacerowej.
Czas całego spaceru: około 2,3 godziny do dotarcia na placyk.



Pokaż Spacer po Ogrodzie Botanicznym i okolicy na większej mapie




Czego nie można ominąć

 

Ogród można zwiedzać w dowolny sposób. Warto pamiętać, że rośliny sadzone są w sektorach, w których grupowane są według rodzajów. Mamy więc dział roślin użytkowych, leczniczych, ozdobnych, pnączy. Warto przy wejściu wziąć plan i zastanowić się co nas najbardziej interesuje i co chcielibyśmy dzieciom pokazać a w przypadku starszych można także skorzystać ze ścieżek edukacyjnych, przygotowanych przez Ogród i dostępnych na ich stronie. My wybraliśmy jednak wersję light, szliśmy przed siebie i zatrzymywaliśmy się w urokliwych zakątkach. 

Z punktu widzenia dzieci z pewnością atrakcyjna będzie fontanna wraz z przylegającymi zbiornikami wodnymi pełnymi nenufarów i innych wodnych roślin,  labirynt kwiatowy w dziale roślin ozdobnych - można zrobić lekcję poglądową o kwiatach, fantastyczny długi, ciemny korytarz z pnączy i ul nieopodal niego. W głębi parku jest też zjawiskowe oczko wodne, do którego można się wspiąć skalnymi drużkami oraz zakątek z klimacie zagrody wiejskiej - urokliwe. Nie można ominąć wdrapania się na wzgórze przy którym stoi kamień węgielny świątyni Opatrzności Bożej - projekt świątyni powstał już w roku 1791 po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja! Nieopodal kamienia jest też wydzielony obszar gier edukacyjnych, gdzie dzieci mogą biegać po trawie, grać w piłkę.



Po wizycie w ogrodzie proponuję zwiedzić szklarnie, warto zobaczyć wszystkie bo w każdej z nich mamy do czynienia z roślinnością z innego rejonu, szklarnie zostały ufundowane przez Stanisława Augusta, niestety żadna nie przetrwała wojny choć wyglądają bardzo autentycznie. Po szklarniach proponuję krótki odpoczynek w ogrodowej kafejce z uroczym ogródkiem a potem do najbliższego wejścia do Łazienek i spacerkiem na tamtejszy placyk, do którego dojdziemy kierując się na południe do Alei Chińskiej (przecina główną aleje prowadzącą do Pałacu na Wodzie i wiedzie wzdłuż Belwederu przez Nową Pomarańczarnię), tam odpoczywamy na ławce a dzieci szaleją między innymi na zjazdach na linie, które są tu hitem!



Krótka ogrodowa historia

 

Ogród Botaniczny został założony w 1818 roku i leży na terenie dawnych Ogrodów Królewskich, w północnej części Łazienek. W tym czasie był to  teren pozamiejski. Zwarta zabudowa kończyła się w rejonie obecnego placu Trzech Krzyży. Dalej ciągnęły się sady, ogrody, parki i pola uprawne. Pod zakładanie Ogrodu wyburzono też nieco chat i domów należących do wieśniaków. W skład Ogrodu wszedł dużo większy obszar niż obecnie - do ogrodu należała Stara Pomarańczarnia obecnie na terenie Łazienek. Twórca Ogrodu Michał Szubert  podzielił jego powierzchnię na trzy części: naukową - poświęconą systematyce roślin, pomologiczną - gdzie utworzono kolekcję drzew owocowych, przeznaczoną dla edukacji przyszłych ogrodników, i spacerową - dla szerokiej publiczności.



W 1820 r. w Ogrodzie Botanicznym rozpoczęto budowę Obserwatorium Astronomicznego - głównego gmachu ogrodu, jednego z najpiękniejszych gmachów ówczesnej Warszawy - po prawej od wejścia. Jego projektantami byli Michał Kado, Chrystian Piotr Aigner i być może Hilary Szpilowski. Ta pełna harmonii, prawdziwie pałacowa budowla z loggią, wielkimi tarasami i dwoma narożnymi belwederami nakrytymi kopułami odwołuje się zarówno do sztuki antyku, jak i renesansu włoskiego. Najbardziej malowniczo wygląda z ławeczek ustawionych w ocienionym drzewami zakątku parku na skarpie ponad gmachem Starej Pomarańczarni. Ogród wspaniale się rozwijał do  likwidacji Uniwersytetu Warszawskiego w 1831 roku w ramach represji popowstaniowych, kiedy  zmniejszono jego powierzchnię o 3/4  i zmieniono zarząd na carski. W tak okrojonym kształcie pozostaje Ogród do dziś. Był to początek upadku tej świetnie prosperującej placówki.

Dopiero w 1916 roku Ogród Botaniczny przeszedł pod zarząd odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego i  przystąpiono do odbudowy placówki. Założono nowe działy: biologii roślin, ozdobny oraz różankę. Rozpoczęto również remont szklarni. Ogród odzyskał dawną rangę naukową i dydaktyczną. Na doskonale rozwijającą się placówkę spadł jednak kolejny cios – II wojna światowa. Podczas Powstania Warszawskiego legły w gruzach wszystkie budynki ogrodowe oraz szklarnie, teren parku stał się cmentarzyskiem dawnych bogatych kolekcji. Po wojnie przystąpiono do systematycznej odbudowy budynków, szklarni i samego Ogrodu. Obecnie Ogród Botaniczny w Warszawie to jeden z najładniejszych tego typu ogrodów w Polsce.

http://www.ogrod.uw.edu.pl/
Al. Ujazdowskie 4 



Godziny otwarcia Ogrodu:
                                               dni  powszednie              soboty i święta
kwiecień-sierpień                       9.00-20.00                     10.00-20.00
wrzesień                                   10.00-18.00                     10.00-18.00
październik                               10.00-17.00                     10.00-18.00        

Godziny otwarcia szklarnii:      dni  powszednie                    niedziela
13 maja  - 19 września              nieczynne                         10.00-17.00                

 

 

Polecam!












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz