czwartek, 28 lutego 2013

Fotoplastikon warszawski

Słoneczna Italia w deszczową niedzielę



Oto on - warszawski fotoplastikon!


Zapraszam do zwiedzenia fotoplastikonu warszawskiego, miejsca szczególnego na mapie Warszawy. W niemal niezmienionej formie fotoplastikon działa od początku XX wieku, przez cały czas odwiedzają go rzesze warszawiaków. Stał się dla mieszkańców miejscem wyjątkowym - kilka lat temu warszawiacy przyznali mu tytuł magicznego miejsca stolicy. Dla  dzieci oglądanie przesuwających się fotografii przez wizjery będzie zupełnie nowym i ciekawym doświadczeniem. Aktualnie możemy oglądać wystawę Come Eravamo. Obrazy południowej Italii czyli fotografie południowych Włoch z przełomu XIX i XX wieku, które bardzo dobrze nastrajają przy ciągłym braku słońca i tęsknocie za zielenią i ciepłem.



W wizjerze słoneczna Italia


Po fotoplastikonie proponuję sushi w Restauracji Inaba (często są oferty na Grouponie) – dla dzieci czeka tam opiekunka i pokój do zabawy a czasem także warsztaty kulinarne. Wycieczka najlepsza na niedzielę: wejście do fotoplastikonu jest wtedy za darmo a Inaba przez cały dzień zapewnia opiekunkę do dzieci.


 

Trasa


Zaczynamy przy Alejach Ujazdowskich 51 gdzie w bramie znajduje się fotoplastikon. Po obejrzeniu fotografii proponuję wsiąść w tramwaj i przejechać dwa przystanki do placu Zawiszy. Restauracja Inaba znajduje się na Nowogrodzkiej 84, najwygodniej dojść tam od placu Zawiszy do Koszykowej.
Czas trwania: około 2 godziny


W fotoplastikonie



Urządzenie do oglądania fotografii fotoplastikon wynaleziono w połowie XIX wieku i natychmiast stało się niezwykle popularne. W czasach, gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że osobiście uczestniczy w wielu wydarzeniach.


Wszystko tutaj ma szczególny klimat


Fotoplastikon warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy okres zaborów, obie wojny światowe, Powstanie Warszawskie oraz czasy PRL. Jest obecnie jedynym takim obiektem na świecie zachowanym w oryginalnym miejscu eksploatacji. Od 2008 roku, wobec problemów finansowych właścicieli fotoplastikonu, opiekę nad nim przejęło muzeum Powstania Warszawskiego. Mniej więcej co miesiąc zmieniają się wystawy, zbiory zdjęć w fotoplastikonie liczą około 5 tysięcy. Wśród nich wiele zdjęć dawnej Warszawy, ale także fotografie miejsc z niemal całego świata!



Przy bramie


Coś ciekawego w podwórku :)


Naszej Kalinie miejsce bardzo się podobało, szczególnie gdy usiadła pierwsza po prawej i mogła nas informować co za chwilę zobaczymy na zdjęciu. No i oczywiście obecna wystawa obudziła wielką tęsknotę za wakacjami!
Pomyślmy sobie, że sto lat temu wąsaci panowie w melonikach, panie w kostiumach do ziemi z dziećmi w pelerynach, także chodzili tutaj oglądać trójwymiarowe fotografie w niedzielne popołudnia. Zapraszam do kontynuowanie tego sympatycznego, warszawskiego zwyczaju!


Kalina z tatą :)


Pierwsza próba jedzenia pałeczkami...


...zakończyła się szybkim przejściem do widelca :)



Inaba

 

 

Informacje praktyczne:


Fotoplastikon warszawski: Aleje Jerozolimskie 51,  http://fotoplastikonwarszawski.pl/
Otwarte: od wtorku do niedzieli 10.00-18.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł (niedziela - wstęp wolny)


Restauracja Inaba
Ul. Nowogrodzka 84/86, http://www.inaba.pl/index.php






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz