środa, 5 września 2012

Pałac i Park w Natolinie

Romantyczna rezydencja w sąsiedztwie dzikiej natury


Tym razem pomysł na wycieczkę z przewodnikiem. Klasycystyczny osiemnastowieczny pałac, park romantyczny z oryginalną zabudową w sąsiedztwie dzikiego rezerwatu przyrody. Wszystko razem  robi wrażenie. Warto zapisać się na wycieczkę i zwiedzić ten na co dzień niedostępny rejon Skarpy Natolińskiej, w którym w najlepszych w Europie warunkach, uczą się studenci Collegium Europejskiego.  Sympatyczni i wyrozumiali przewodnicy oraz ciekawa trasa, czynią tę wycieczkę wspaniałą propozycją na sobotni lub niedzielny spacer. Jeżeli zabieramy maluchy, lepiej wziąć nosidełko zamiast wózka. Teren bywa podmokły i przejazd może być trudny. Pałac i Park w Natolinie można zwiedzać od maja do września. Wycieczki organizuje dzielnica Ursynów oraz biuro Trakt, obowiązują wcześniejsze zapisy.



Pałac w Natolinie


Most Mauretański


Trasa

Proponowana trasa wiedzie przez założenie pałacowo-parkowe w Natolinie oraz rezerwat. Te tereny oglądamy z przewodnikiem. Po zakończeniu zwiedzania Natolina proponuję przenieść się do nieodległego Parku Przy Bażantarni, gdzie jest jeden z najciekawszych placyków zabaw  (najwyższa zjeżdżalnia w Warszawie) a na koniec pizza w jednej z licznych na Kabatach restauracji przyjaznych dzieciom.
Czas trwania: ok 2,3 godziny - do dotarcia na placyk




Pokaż Park i pałac w Natolinie na większej mapie




Oficyna pałacowa

 

Czego nie można przegapić?


Zwiedzanie Pałacu i Parku w Natolinie z przewodnikiem gwarantuje nam, że nie przegapimy najciekawszych obiektów.  Należy do nich oczywiście pałac - szczególnie idealnie odrestaurowane wnętrza robią wrażenie,  Sarkofag Natalii, położony za zdobionym w posągi lwów Mostem Mauretańskim, Świątynia Dorycka wzorowana na świątyni Posejdona w Paestum oraz ruina rzymskich akweduktów.



Ruina akweduktów rzymskich



Poniżej parku, w dole Skarpy Natolińskiej zachwyca rezerwat przyrody, przecięty stawem Łosice las łęgowy pełen jest starych, nawet  dwustuletnich drzew. Dzikość przyrody tworzy niesamowity kontrast z parkowo-pałacową, poukładaną przestrzenią powyżej skarpy.



Rezerwat - dzika rzeczka przy stawie Łosice


Ślady dzików, które przywędrowały do parku z pobliskiego rezerwatu


Po przejściu do Parku Przy Bażantarni warto także dokładnie go zwiedzić. Poza placykiem zabaw, znajdziemy tu korty tenisowe i zadbany, ciekawie zaprojektowany park pełen mostków, fontann i interesująco zaprojektowanej zieleni.



Placyk zabaw w Parku Przy Bażantarni

Historia Natolina


Historia Natolina sięga XVII wieku i Jana III Sobieskiego, który posiadając nieodległą rezydencję letnią w Wilanowie, urządził sobie tutaj zwierzyniec królewski. Jego następca, August II Mocny, znany z zamiłowania do polowań, przekształcił zwierzyniec w hodowlę bażantów i nazwał te tereny Bażantarnią. Tego typu miejsc wyspecjalizowanych w hodowli zwierząt do polowań, królowie sascy zorganizowali sobie więcej, przykładem jest Królikarnia.



Pałac w Natolinie, widok z dołu skarpy


Natolin jako romantyczne założenie pałacowo-parkowe, które oglądamy dzisiaj, zawdzięcza jednak swój kształt przede wszystkim swoim późniejszym właścicielom: Czartoryskim i Potockim. W 1780 roku właściciel dawnej królewskiej majętności książę August Czartoryski urządził w Bażantarni zaciszną wiejską rezydencję, wznosząc na wyniosłej koronie skarpy klasycystyczny pałac zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga. Kolejny właściciel, hrabia Stanisław Kostka Potocki, dokonał modernizacji pałacu, przekształcając fasadę według własnego projektu (jednym z jego wielu talentów był zmysł architektoniczny).  Jednak główne prace architektoniczne realizował zaprzyjaźniony z Potockim, znany architekt Chrystian Piotr Aigner. Duży wpływ na  wygląd Natolina miała także Anna Potocka, uzdolniona malarsko synowa Stanisława.

Bażantarnia została przemianowana na Natolin na cześć urodzonej w 1807 wnuczki Stanisława Potockiego, Natalii. Prace związane z modernizacją Natolina objęły teren parkowy, któremu zgodnie z nowymi prądami panującymi w kulturze europejskiej nadano formę parku krajobrazowego. Zachowując stary drzewostan, pamiętający jeszcze czasy Jana III Sobieskiego i Augusta II, założono liczne klomby z drzew i krzewów oraz obszerne polany i wzbogacono całe założenie parkowe szeregiem budowli, pomników i okolicznościowych kamieni. W tym czasie powstała oficyna pałacu, wozownia oraz neogotycka holendernia (dziś nie istnieje). 

W latach 1821-1845 inicjatorem dalszych zmian w Natolinie był Aleksander Potocki, syn Stanisława Kostki Potockiego.  Powstały wtedy budowle parkowe, które możemy oglądać do dziś i które stanowią o wartości architektonicznej Natolina: pomnik z sarkofagiem zmarłej w wieku 23 lat córki Aleksandra Potockiego, Natalii Sanguszkowej i powiązany z nim kompozycyjnie Most Mauretański nad wąwozem, przez który biegła droga od tarasu pałacowego. W dalszym etapie urządzania parku natolińskiego, stanęła w jego północnej, dolnej części Świątynia Dorycka, nawiązująca do świątyni Posejdona w Paestum, zaś w południowej - ruina rzymskiego akweduktu z cegły i łamanego granitu, będąca swobodną transpozycją akweduktu Klaudiusza przy Via Appia Nuova w Rzymie. Architektem tych budowli, poza sarkofagiem (Ludwik Kauffmann),  był Henryk Marconi.



Sarkofag Natalii


Liczne kataklizmy wojenne i zrywy powstańcze oraz spowodowana nimi trudna sytuacja ekonomiczna sprawiły, że Natolin pozbawiony stałych zabiegów konserwatorskich zaczął popadać w ruinę.
W czasie Powstania Warszawskiego i po jego upadku, niemieckie wojska okupacyjne rozmyślnie zdewastowały i rozgrabiły pałacyk. Szczególnie barbarzyńsko potraktowany został pomnik Natalii Sanguszkowej, który posłużył za cel strzelającym do niego żołnierzom.  Park natoliński przeorano rowami strzeleckimi, niszcząc przy tym dużą część jego historycznego starodrzewia.
W 1945 roku Natolin został upaństwowiony i oddany pod opiekę Muzeum Narodowego w Warszawie, po czym wkrótce stał się rezydencją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie obiektem reprezentacyjnym Urzędu Rady Ministrów. W wyniku generalnych prac restauracyjnych przeprowadzonych jeszcze przez Muzeum, zlikwidowane zostały skutki wieloletnich zaniedbań i zniszczeń wojennych. Obecnie obiekt został   przekazany na cele edukacji europejskiej, mieści się w nim prestiżowe Kolegium Europejskie - filia College of Europe w Brugii, uczelni kształcącej przyszłych polityków unijnych. Opiekująca się zabytkiem Fundacja Centrum Europejskie Natolin przeprowadziła szereg prac konserwacyjnych i bardzo dba o zachowanie charakteru i wartości Natolina.


Wnętrza pałacu

Świątynia Dorycka

Informacje praktyczne:

Pałac i Park w Natolinie
Ul. Nowoursynowska 84

Wycieczki po Natolinie
http://ursynow.waw.pl/page/index.php?str=2515

Park Przy Bażantarni
kwartał ulic KEN-Jeżewskiego-Rosoła-Przy Bażantarni

Pizzeria Da Grasso
Ul. KEN 26

Basilia Pizza E Pasta Siciliana
Ul. KEN 24
http://www.basilia.pl/



Mamma Mia
Kawiarnia i klub dla rodziców i dzieci. Miejsce warte odwiedzenia!
Ul. KEN 56 lok. 5
http://www.mamamia.com.pl/




Konkurencyjny przewodnik :)